Як визначити якість спирту в домашніх умовах?

Як визначити якість спирту в домашніх умовах?

Методом перегонки броги, що перебродила (на зерновій, картопляній, кукурудзяній або іншій основі) ми отримуємо питний етанол, відокремлений від спиртового дистиляту. Потім відбувається його очищення від сивушних олій та інших домішок. У ході виробничого процесу спирт проходить ретельне очищення. Тільки за дотримання цих умов його можна використовувати для вживання в їжу.

Якість готового продукту регулюється ДСТУ, де вказується можлива норма сторонніх домішок. Питний етанол за рівнем очищення поділяється на п'ять основних категорій. При цьому максимально допустимий процентний вміст метанолу не може перевищувати 0,05%. Частка оцтового альдегіду не може бути більшою за 1035 мг/дм3, а рівень сивушних олій в отриманому продукті - 35 мг/дм3.

Але як визначити, що придбаний спирт виготовлений згідно з усіма вимогами ДСТУ, повністю безпечний і придатний для вживання? Далі у статті ми розповімо, як перевірити якість спирту в домашніх умовах найпростішими способами.

Чому важливо вміти перевіряти якість етилового спирту?

Немає жодних способів відрізнити технічний спирт від питного етанолу виключно за зовнішніми ознаками. На вигляд вони абсолютно однакові і є незамутненою рідиною, що має специфічний смак і спиртовий аромат.

Попри те, що чистий спирт підробляється набагато рідше, ніж решта алкогольної продукції, все ж таки на ринку можна зустріти низькоякісну технічну суміш токсичного метанолу. Саме тому необхідно ретельно перевірити якість етилового спирту перед вживанням. Пити контрафактний продукт у жодному разі не можна. Це загрожує сильним отруєнням і тяжким порушенням функціонування нервової системи людини. У запущених випадках несе ризик інвалідності та навіть смертельного результату.

Виявити вміст у спирті метанолу або інших шкідливих домішок, які є канцерогенами, навіть у небезпечній для життя концентрації на смак чи запах практично неможливо. Тому дуже важливо мати уявлення про деякі методи перевірки алкогольної продукції, вдавшись до яких можна визначити якість спирту в побутових умовах.

Як визначити якість спирту в домашніх умовах?

Ви можете перевірити якість спирту вдома – для цього необхідно зробити кілька аналізів, що дозволяють точно визначити кількість шкідливих речовин, що містяться в етанолі. Після оцінки можна віднести товар до харчового чи технічного розряду.

Для визначення якості продукту застосовуємо кілька доступних для побутових умов тестів.

Перевірка на вміст метанолу у спирті

Горіння етилового та метилового спирту

Правильно визначити якість спирту вдома Ви можете за допомогою таких методів:

  1. Перевірка на формальдегід. Ця речовина є одним із продуктів, що утворюються при розкладанні метанолу. Він відрізняється сильним, добре обумовленим запахом. Щоб виявити метиловий спирт, потрібно застосувати нагрітий на плиті шматочок мідного дроту. Занурте його з ємність зі спиртом. Таким чином Ви зможете знайти у складі метанол, якщо він там присутній.
  2. Використання марганцю. У спирт додається трохи марганцівки. Коли метанол у рідині відсутня, вона забарвлюється в рожевий колір. За наявності метанолу відбувається бурхлива реакція.
  3. Використання картоплі. Найпростіший побутовий метод перевірки якості спирту. Бульба розрізається навпіл. На зріз наноситься крапля спирту. Забарвлення картоплі в рожевий відтінок свідчить про те, що перед Вами метанол.
  4. Підпалювання. Мови полум'я метилового спирту, що горить, мають характерний зеленуватий відтінок. Тоді як етанол при горінні видає блакитний колір.

Як перевірити спирт будинку на вміст сивушних олій?

Перевірка якості питного спирту марганцівкою

Для визначення сивушних олій у складі спирту можна використовувати:

  • Дзеркало. Дзеркальна поверхня обережно протирається м'якою мочалкою із харчовою содою. Потім промивається холодною водою і залишається для просушування. Далі на висохле скло потрібно крапнути трохи спирту і почекати його повного випаровування. Уважно обстежте поверхню дзеркала. У випадку, якщо на ньому є розлучення, то Вам попався погано очищений продукт.
  • Марганцівка. У спирт всипаємо невелику дрібку марганцю і засікаємо час. Якщо рідина забарвиться за період менш як п'ять хвилин, то в ньому є великий обсяг сивушних масел.
  • Підпалювання. Так само як і в ситуації з метанолом, язики полум'я рідини, що горить, допоможуть визначити її склад. Наявність яскравого жовтого відтінку свідчить, що концентрація сивушних масел перевищує допустиму.

Крім того, наявність домішок легко визначається і на вигляд спирту. Коли рідина має каламутний відтінок і при її збовтуванні з'являється піна - це явна ознака присутності сивушних олій. Це самогон, отриманий методом саморобної дистиляції та погано очищений.

Які ще існують способи перевірки якості спирту?

Перевірити якість питного спирту на точну концентрацію шкідливих домішок дозволяє винятково лабораторний аналіз. Але й у побутових умовах можна провести щось на зразок простого лабораторного аналізу, використовуючи спеціальні лабораторні ємності та реактиви. Придбати реактиви можна у спеціалізованому онлайн-магазині.

Перевірка чистоти етилового спирту

Чистоту етанолу перевіряємо так званою пробою Саваля. Суть її полягає в наступному:

  • У скляну колбу наливається 10 мл спирту.
  • При постійному збовтуванні ємності в рідину порційно вливають 3-4 частини сірчаної кислоти щільністю 1,835. Загальний обсяг її має становити 10 мл.
  • Далі запалюється спиртування. Полум'я регулюється на висоту 4-5 см та ширину 1 см.
  • Спирт підігрівається протягом 30-40 сек. При цьому його необхідно постійно збовтувати до утворення піни. Важливо відстежувати, щоб полум'я гріло лабораторну колбу, не перевищуючи рівень налитої рідини.
  • Після того, як спирт охолоне, його потрібно вилити в пробірку і герметично закрити. Далі спостерігаємо, як змінюється колір та прозорість. Порівнюємо з пробірками, де знаходиться кислота та спирт. Під час кип'ятіння та після кип'ятіння спирт не повинен змінювати колір.

Сірчаною кислотою можна виявити такі токсичні речовини, як акролеїн, діацетил, кротоновий альдегід. Спирт, який змінює свій зовнішній вигляд менше ніж за десять хвилин, краще без додаткового очищення не вживати.

Перевірка етанолу на окислюваність

  • Спирт витримується в темряві близько 4 годин.
  • Пробірка спочатку споліскується спиртом, потім заповнюється ним обсягом 50 мл. 10 хвилин дається на охолодження у великому резервуарі з водою, температура якої має бути близько 15˚С.
  • Потім в ємність вливається 1 мл марганцевого розчину, виготовленого з розрахунку 0,2 грама на 1 літр дистильованої води.
  • Пробірка щільно закривається та збовтується. Далі вона знову ставиться у ємність. Необхідно простежити за зміною відтінків рідини, поклавши аркуш паперу білого кольору.

Розчин вицвітатиме, переходячи з фіолетово-рожевого відтінку в лососевий. Якщо рожеве забарвлення зберігається протягом двадцяти хвилин – спирт має високу якість. Якщо ж вона змінюється за період менш як десять хвилин, то потрібно додаткове очищення від ефірів, альдегідів та інших домішок.

Перевірка на наявність фурфуролу в харчовому спирті

Щоб виявити в етанолі наявність фурфуролу у скляну колбу або пробірку вливають 3 краплі соляної кислоти, щільність якої становить 1,1885 кг/л, та 10 крапель аніліну, використовуючи для цього піпетку. Потім доповнюють пробірку спиртом, що тестується, домагаючись об'єму 10 мл.

Якщо спирт не набув червоного відтінку протягом 10 хвилин, значить, фурфурол у ньому відсутній. Є й інші способи перевірити якість спирту, але вони вимагають наявності більш серйозного обладнання та лабораторних реактивів.

Як можна визначити міцність питного спирту вдома?

Як можна визначити міцність спирту в домашніх умовах?

Визначити градус спирту можна спиртометром. Він перевіряє міцність по щільності рідини, що тестується. Сьогодні виробник випускає спиртометри, що визначають градус із високою точністю.

Точність перевірки також залежить від температури навколишнього середовища. Найбільш правильний результат виходить при температурі +20?