Як зробити домашню настоянку зі сливи?
Приготування домашньої настойки зі сливи — чудовий спосіб насолодитися смаком цього чудового фрукта в повній мірі. Цей ароматний напій допоможе зігрітися у довгі зимові вечори та згадати тепле літо. При цьому приготувати таку настоянку самостійно зовсім не складно — майже кожна господиня має свої фірмові рецепти.
Сливову настойку на спирту можна подавати як аперитив, додавати в десерти, пригощати гостей. Крім цього, це ще й корисний лікарський засіб. У цій статті ми докладно розповімо, як приготувати сливову настоянку в домашніх умовах, які інгредієнти для цього потрібні та запропонуємо читачам кілька найпопулярніших рецептів.
З яких сортів сливи приготувати настоянку?
Для отримання ароматної та соковитої настойки зі сливи в домашніх умовах дуже важливо правильно вибрати фруктову основу. Найкраще підійдуть сорти слив з темним, майже чорним забарвленням шкірки. Це дозволить отримати настойку більш насиченого кольору та глибокого смаку.
Найчастіше використовують «Угорщину» та «Ренклод». Зі світлих сортів гарні «Мірабель», «Канадська слива», «Яєчна». Обов'язково використовуйте зрілі або навіть м'які плоди, що злегка перезріли. Вони віддають більше соку та смаку. Недозріла тверда слива може сильно кислити настойку.
Краще використовувати сливи приблизно одного розміру. Це дозволить їм просочитися спиртом помірно. Ретельно переберіть плоди, відбракувавши всі пошкоджені, що підгнили, з пліснявою.
Як підготувати сливу для спиртової настоянки?
Перед тим, як засипати в банку, ретельно переберіть сливи, викинувши всі незрілі, зіпсовані або підгнили плоди. Також обов'язково видаліть плодоніжки. Важливо не тиснути і не розминати сливи, щоб настойка була прозорою. Пам'яті фрукти можуть зробити її каламутною.
Чи потрібно мити сливи? Це залежить від того, чи дерева оброблялися хімікатами. Якщо ні – достатньо протерти сухим рушником. Для настоянки методом бродіння сливи не можна мити, щоб зберегти дріжджі на їх поверхні. Збирати врожай у цьому випадку потрібно лише у суху погоду.
Можна використовувати як цілі сливи з кісточками, так і очищені від кісточок половинки. Перший варіант простіше і швидше, тоді настоянка вийде з легким мигдальним присмаком. Другий варіант гарантує відсутність червивих плодів та синильної кислоти з кісточок. До того ж, домашня сливова настойка з розрізаних фруктів вийде міцнішою.
З яким алкоголем можна зробити домашню настойку зі сливи?
Щоб зробити настойку зі сливи на спирту, Вам підійде будь-який алкоголь міцністю не менше 40%. При цьому краще навіть узяти трохи із запасом, адже при додаванні соку міцність може знизитися.
Можна трохи поекспериментувати, взявши як алкогольну основу текілу, джин або ром, але краще зупинитися на традиційних і перевірених варіантах:
- Питний спирт. Щоб не перебити смак настойки, краще використовувати зернові сорти спирту, наприклад, «Альфа» або «Пшенична сльоза». Вони забезпечать напою м'який смак та відсутність різких нот. Але треба враховувати, що міцність такого спирту близько 96%, тому його потрібно попередньо розбавити водою приблизно наполовину і витримати 7 днів перед використанням, щоб забезпечити плавне змішування компонентів.
- Горілка. Добре підійде класична — у скляній пляшці, обов'язково від перевірених виробників і без смакових добавок. Горілка в тетрапаках обійдеться дешевше, але Ви ризикуєте отримати присмаки в готовому напої. Головне, щоб міцність горілки була не меншою за 40%.
- Самогон. Найдешевший варіант. Однак, краще використовувати самогон власного приготування, якою Ви впевнені. Також важливо, щоб самогон був очищений від присмаків бражки шляхом перегонки.
Рецепти сливової настойки на спирті в домашніх умовах
Отже, всі інгредієнти підготовлені, тепер розберемося як зробити сливову настойку в домашніх умовах. Почнемо з класичного рецепту, який використовують у більшості випадків.
Покроковий рецепт класичної спиртової настоянки на сливі
Класична спиртова настоянка на сливі – це традиційний слов'янський рецепт, який передають із покоління до покоління. Така настойка має насичений ягідний смак і неповторний аромат.
Рецепт нескладний, але вимагає деякого терпіння - настоянка має наполягати близько 2 місяців. Зате в нагороду ви отримаєте ароматний домашній напій з м'яким сливовим післясмаком.
Інгредієнти:
- Сливи - 2 кілограми
- Розведений до 40% спирт - від 1-1,5 літри
- Цукровий пісок - 500 г
Приготування:
- Ретельно промийте сливи, видаліть плодоніжки. Дайте фруктам добре обсохнути, розклавши їх тонким шаром на бавовняному або паперовому рушнику.
- Акуратно розріжте кожну сливу навпіл, приберіть кісточку і наріжте часточками. Покладіть нарізані часточки у трилітрову банку, попередньо простерилізовану.
- Приготуйте спиртовий розчин – розбавте спирт до 40 градусів. Наливайте спирт у посудину з водою кімнатної температури, а чи не навпаки. Це дозволить уникнути помутніння розчину. Залийте розчин у банку з фруктами так, щоб вони були повністю занурені в рідину.
- Закупорте ємність і накрийте темною тканиною. Поставте банку у темне прохолодне приміщення приблизно на місяць. Час від часу збовтуйте банку, щоб вміст добре перемішувався.
- Після закінчення місяця акуратно злийте настоянку в окремий посуд. Для очищення пропустіть настій через кілька шарів марлі, щоб фільтрувати дрібні частинки.
- Сливи, що залишилися в банці, ретельно подрібніть вилкою або дерев'яною лопаткою. Отримане пюре засипте цукровим піском із розрахунку 500 г на 2 кг спочатку взятих фруктів. Залишіть відстоюватись на тиждень для утворення сиропу.
- Процідіть отриманий сироп крізь марлю або кілька шарів серветки, віджимаючи залишки фруктової маси. Перелийте сироп у чисту посудину.
- Обережно перемішайте проціджений сироп із настоянкою, яка настоювалася окремо протягом місяця. Для рівномірного розподілу обережно перемішайте. Розлийте отриману суміш по пляшках і зберігайте не менше 1 місяця перед вживанням.
Як приготувати настоянку зі сливи з кісточками?
Деякі любителі домашніх настоянок вважають за краще робити їх із цілих слив разом із кісточками. Така настойка виходить більш насиченою і набуває легкого мигдального аромату. Кісточки також містять корисні речовини, які потрапляють у напій.
Компоненти:
- Сливи - 1 кілограм
- Алкоголь 40% - 2 літри
- Цукор - 500 грам
- Дистильована вода - 250 мл
Порядок дій:
- Обмийте сливи та обсушіть їх. Помістіть цілі плоди з кісточками у трилітрову скляну банку.
- Втопіть сливи в алкоголі і щільно закупоріть посуд поліетиленовою кришкою.
- Настоюйте рідину в темряві протягом місяця.
- Зцідіть приготовлену суміш від м'якоті. Щоб зробити напій солодшим, можна зварити цукровий сироп і додати в рідину.
- Дайте додатково настоятися в закупореному банку ще протягом кількох тижнів.
- Зцідіть через марлю і розподіліть по пляшках.
Рецепт сливової настойки з додаванням меду
Для любителів більш м'яких та солодких настоянок є чудовий варіант – сливова настойка з додаванням натурального меду. Мед надасть напою особливий ніжний смак та незвичайний аромат. Таку настойку особливо оцінять жінки.
Приготування займе близько 2 місяців. У процесі використовуються як чистий спирт для отримання максимуму смаку і запаху з плодів, так і м'якіша горілка для отримання солодкого та медового післясмаку.
Інгредієнти:
- Сливи - 3 кілограми
- Сливові кісточки - 30 штук
- Чистий спирт - півтора літри
- Мед - 500-600 мілілітрів
- Горілка - 1 л
Порядок дій:
- Ретельно вимийте та висушіть сливи. Акуратно розріжте кожен плід навпіл, заберіть кісточку. Заберіть 30 кісточок без видимих дефектів. Роздавіть їх обережно дерев'яним молотком, загорніть отриману крихту в шматок бинта і щільно зав'яжіть, щоб утворився мішечок.
- Укладіть підготовлені половинки слив та мішечок з подрібненими кісточками у п'ятилітрову банку з широким горлом.
- Приготуйте спиртовий розчин – розбавте спирт 96% чистою питною водою у співвідношенні один до одного. Залийте розчин у банку з фруктами, повністю покривши їх і щільно закупорьте.
- Настоюйте банку місяць за кімнатної температури. Періодично акуратно збовтуйте її у перевернутому вигляді для кращого перемішування
- Після закінчення 4 тижнів акуратно перелийте рідину в окрему посудину, відфільтрувавши через марлю в кілька шарів, щоб відокремити дрібні частинки. Перелийте проціджений настій у скляний посуд із гарною кришкою та видаліть мішечок із подрібненими кісточками.
- Додайте до ємності зі зливами 500-600 мл натурального квіткового меду.
- Поставте банку в тепле приміщення на 14 днів для бродіння, періодично інтенсивно збовтуючи. За цей час утворюється ароматний медовий сироп.
- Процідіть отриманий сироп через марлю, віджимаючи залишки фруктів. Перелийте сироп в окрему ємність.
- Втопіть сливи у горілці і надійно закупоріть. Залишіть на пару тижнів, після чого відфільтруйте через звичайну марлю або дрібне ситечко.
- Змішайте медовий сироп із двома настоями та ретельно перемішайте. Перелийте суміш у банку, герметично закупоріть.
Настойка зі сливи на спирту з додаванням горобини
Для отримання насиченої та ароматної настойки зі сливи можна додати до неї горобину. Кисло-солодкий смак та терпкість горобини чудово доповнять м'який сливовий букет. Така комбінація дозволить зробити смак напою більш цікавим та об'ємним.
Щоб усунути зайву гіркоту горобини, її потрібно попередньо заморозити. А додавання спецій, гвоздики та кориці додасть настоянці пікантного аромату.
Інгредієнти:
- Горобина - 300 грам
- Цукровий пісок - 600 грам
- Гвоздика
- Дистильована вода
- Сливи - 700 грам
- Кориця
- Горілка - 1 літр
Приготування:
- Заморозьте горобину на добу, щоб приготовлений напій не гірчив.
- Зваріть морожену горобину зі сливами в невеликій каструльці протягом 20 хвилин.
- Перелийте остиглу ягідно-сливову суміш в ємність, перемішайте з цукром і прянощами, влийте спирт.
- Відстоюйте у темному приміщенні приблизно місяць.
- Відфільтруйте настій, використовуючи для цього марлю.
- Перелийте в стерильні пляшки, закупоріть.
- Витримайте отриману суміш ще протягом місяця перед вживанням.
Рецепт приготування спиртової настойки на сливі з імбиром та корицею
Для поціновувачів незвичайних та яскравих смаків є цікавий рецепт сливової настойки з додаванням імбиру та кориці. Ці пряні спеції у поєднанні зі сливою та яблуками створять незвичайний та багатогранний смаковий букет.
Імбір надасть напою легку гострину та теплі ноти, а кориця — солодкуватий запах та пряність. Така настойка стане чудовим доповненням до десертів або завершенням обіду як діжестив.
Інгредієнти:
- Спиртне 40% - 500 мілілітрів
- Свіжі сливи - півтора кілограма
- Імбір - 20 г
- Яблучний сік - 1 літр
- Цукор - 0,35 кг
- Мед - 500 мл
- Ізюм - 150 г
- Кориця - 2 палички
Як готувати:
- Наріжте імбир і корицю, зверху додайте спиртне і наполягайте протягом 15 днів, після чого злийте крізь фільтр.
- Підігрійте яблучний сік до 30°C, всипте цукор-пісок.
- З'єднайте сік із порізаними сливами та родзинками. Залишіть настоятися на два тижні.
- Зцідіть сливово-яблучну суміш.
- Змішайте з імбирно-коричним настоєм, додайте мед.
- Настоюйте отриману рідину 40-50 днів у прохолодному місці, куди не проникають сонячні промені.
- Відфільтруйте та злийте в чистий простерилізований посуд.
Поради з приготування сливової настойки
- Не поспішайте викидати використані сливи — вони ще можуть стати в пригоді! Залийте залишки ягід невеликою кількістю готового напою близько 100 мл на 1 літрову банку і зберігайте в холодильнику. Такі ягоди стають м'якими та ароматними. Їх можна додавати в тісто для пирогів, кексів, булочок. А ще просочені настойкою сливи добре поєднуються з м'ясом — підійдуть для фаршування, соусів та маринадів.
- Для отримання корисної настойки з лікувальними властивостями використовуйте замість сливи плоди терну. Вони містять багато вітамінів, мікроелементів та інших цінних речовин, які добре зберігаються в спиртному.
- Слива дуже корисна для нашого організму — допомагає нормалізувати підвищений артеріальний тиск, очищає від токсинів, знищує глисти, лікує стоматит. Однак при цукровому діабеті та підвищеній кислотності шлунка вживання такої настойки краще обмежити.
- Для виготовлення сливової настойки на спирті в домашніх умовах немає потреби ретельно мити всі ягоди, адже процес бродіння і так знищить більшість мікробів. Зайва обробка лише уповільнить бродіння.
- Щоб готовий напій вийшов ще соковитішим і придбав насичений смак, потримайте сливи в морозильній камері перед тим, як засипати в банку. Це дозволить витягти з них сік та натуральні есенції.
- Для прозорості та чистоти тону настоянки замість цукру краще взяти попередньо приготований густий цукровий сироп. Його можна зробити, розвівши в підігрітій воді цукор у пропорції 1 склянку цукру на 1 літр води.