Відмінності між спиртом ректифікатом та дистилятом

Відмінності між спиртом ректифікатом та дистилятом

Базу напоїв, що містять алкоголь, складає спирт, отриманий двома різними способами - дистиляція і ректифікація. Очікувані властивості продукту визначаються різницею між дистилятом та ректифікатом, але в обох випадках залишається єдина формула – C2H5OH.

При цьому смак етанолу різний. Відрізняється також запах отриманої рідини та кількість домішок. У цій статті з'ясуємо, у чому різниця між двома технологіями одержання спирту.

Чим відрізняється спирт дистилят від ректифікату?

До перегонки застосовується ідентична технологія. Перевага надається високо вуглеводній сировині, додаються вода та дріжджі, що призводить до природного бродіння. При максимальних показниках концентрації етанолу процес бродіння вважатимуться завершеним.

Чим саме відрізняється дистилят від ректифікату простими словами:

Фортеця напою

Ректифікат відрізняється найвищою міцністю 95% і вище. Частка рідини, що залишилася, - чиста вода і домішки в невеликих обсягах (сивушні масла, метанол). Таким чином, можна зробити висновок, що ректифікат – це спирт у чистому вигляді.

У дистиляті стандартний вміст етилового спирту варіюється від 40 до 70%. Чистота продукту поступається значеннями ректифікату, але такий склад залишається повністю безпечним для здоров'я.

Важливо! Слід зазначити, що повна безпека дистиляту гарантована лише заводського спирту, якість якого регулюється ДСТУ. Домашня самогон також є дистилятом, але очищення та якість такого напою перевірити неможливо, тому він може викликати отруєння.

Смак напою

Дистилят готують із винограду, цукрової тростини, яблук. Це надає такому спирту певного смаку та аромату. Склад може містити домішки, але вони швидше прикрашають напій, аніж шкодять йому.

Аромат алкоголю забезпечують олії та органічні кислоти. Їхні неповторні властивості високо цінуються в елітних марках коньяку, кальвадосу і т.д. Оригінальні ірландські та шотландські віскі готуються також із дистилятів.

Ректифікати виробляються здебільшого із зерна, тому не відрізняються якимось присмаком. Самогонники знають, що ідеальною сировиною для браги є цукор. І те, що вона відрізняється від зерна наявністю смаку, не має жодного значення.

Передусім цукор — натуральний природний продукт із сахарози, а саме простий вуглевод. До його складу входять сахариди, крохмаль, клітковина. Продукт гарантує отримання чистої браги при бродінні цукру, тоді як зі злаковими виходить непроста суміш.

Очищення

Дистиляції властивий низький або середній ступінь очищення, у зв'язку з чим виконується подвійна перегонка або потрійна дистиляція. Що стосується ректифікації технологія передбачає високий ступінь фільтрації у багато етапів.

Що краще для здоров'я, дистилят чи ректифікат?

Багатьох цікавить відповідь на питання такого роду: що краще дистилят чи ректифікат? Однак єдиної правильної відповіді просто не існує. Вплив спиртного на організм людини залежить від:

  • надійності сировини, що використовується при виробництві етанолу;
  • індивідуальної реакції організму на ті чи інші домішки;
  • генетичних факторів (вироблення організмом стійкості до того чи іншого алкоголю має відмінності залежно від національних чи сімейних традицій).

Кожна людина по-своєму переносить наслідки розпивання горілки чи коньяку. Тому однозначно сказати, що гірше для здоров'я – вживання дистильованого чи ректифікованого спирту просто неможливе.

Як відрізнити дистилят від ректифікату?

Деякі недобросовісні виробники коньяків, бренді та інших дистильованих алкогольних напоїв задля здешевлення виробництва застосовують етанол-ректифікат, додаючи до нього спеціальні порошкові засоби для фарбування напою та штучні ароматизатори, щоб отримати потрібний смак та колір.

У таких випадках важливо розуміти відмінність дистиляту від ректифікату, щоб виявити контрафактний продукт. Однак, якщо виробник застосовує ароматизатори високої якості, помітити відмінності у смаку алкоголю низької якості дуже непросто.

Отримати підтвердження справжності напою можна за допомогою лабораторного газохроматографічного аналізу, що допомагає виявити сивушні олії та домішки у складі спиртного та відштовхуючись від їх концентрації встановити його походження. Але в побутових умовах зробити це неможливо.

Яка різниця у виробництві між дистилятом та ректифікатом?

Сенс використовуваних технологій полягає в однаковому принципі перегонки рідини. Проте є й досить серйозні відмінності. Наприклад, для ректифікації на спиртових заводах використовується складне обладнання – колони ректифікації. Тому цей процес практично неможливо повторити вдома.

А ось дистиляція – процес досить простий. Він може застосовуватися для виготовлення домашнього самогону за допомогою побутового самогонного апарату. Далі розберемося в аспектах кожного зі способів перегонки.

Дистиляція

Виробництво спирту в дистиляторі

Є найпростішим процесом перегонки браги. В результаті нагрівання брага випаровується. Потім пара переміщається до холодильника і конденсується до рідкого стану.

При дистиляції леткі складові проходять лише через один етап випаровування. Тому брага не поділяється належним чином. Через війну виділяється лише одне компонент.

Ректифікація

Ректифікаційна колона

На первинному етапі ректифікація має зовсім небагато відмінностей від дистиляції. І тут брага піддається нагріванню, а далі виділяє пари. Однак на наступному етапі пари спирту потрапляють у спеціальний пристрій – колону ректифікації.

Така конструкція за складністю свого пристрою на порядок вища за звичайний дистилятор. Тому встановлюють її лише на спиртових заводах. Колона розділяє рідину на різні частини, виділяючи підсумковим продуктом етанол, без аромату та сторонніх домішок.

На питання у чому різниця між дистилятом чи ректифікатом є найпростіша відповідь - у ціні. Ректифікація коштує дорожче внаслідок вартості обладнання. Під час ректифікації відбувається багаторазове випаровування суміші – це ще одна відмінність від дистиляції. Отриманий етанол не містить домішок і має найвищу чистоту.

Які напої виробляються шляхом дистиляції?

Способом дистиляції виробляються спиртні напої як із фруктової, так і зернової браги. Серед них поширені:

  1. Граппа. Класичний італійський напій. При його виробництві виноградні віджимання (відходи виноробства) переганяються у дистиляторі. Дуже схожим способом одержують і грузинську чачу.
  2. Віскі. Його також виробляють методом дистиляції. До складу браги входять лише зернові. Отриманий напій протягом кількох років наполягає у бочках із дуба.
  3. Бренді. Результат бродіння виноградного соку. Одним із різновидів вважається коньяк, виготовлений зі спеціально вирощених видів винограду. А от якщо замість винограду використовують яблука – виходить кальвадос.
  4. Ром. Піратський напій – також дистилят. Він готується на основі цукрової тростини або інших продуктів з вмістом цукру, наприклад, меляси (кормова патока, утворена при виробництві цукру).
  5. Самогон. Дистилят, одержуваний у побутових умовах. Може мати міцність від 60 до 90 градусів.

Напої, що виробляються шляхом ректифікації

  • Спирт. Технічний та харчовий етанол виробляються на заводах методом ректифікації. Є чистим продуктом з мінімальним вмістом домішок і міцністю від 95% і вище.
  • Горілка. Це чистий спирт, розведений із водою до 40 градусів. Після, для надання смаку, напій може наполягати на березових нирках, прянощах, перці і т. д. Однак спирт у напої залишається ректифікованим за умови, що йдеться про горілку заводського виготовлення. У побутових умовах горілку одержують розведенням цукрового, виноградного або зернового дистиляту.
  • Абсент. Спиртова настойка на травах, в якому перевага віддається гіркому полину. Має міцність 55-65%.
  • Лікер. Популярний напій, що є настоянкою з трав, фруктів і ягід на спиртовій основі.
  • Джин. Настій на основі ялівцю та інших трав. Після первинної ректифікації зазвичай піддається повторній перегонці з проходженням парів етанолу через ароматні трави та інші аромати.

Який метод краще: дистиляція чи ректифікація?

Основна відмінність дистиляції від ректифікації в тому, що брага в процесі випаровується лише один раз. При цьому повного поділу компонентів точно не вийде. Завдяки сильній відмінності допустимих температур при випаровуванні спостерігається виділення цілого спектра інгредієнтів спирту. Ректифікатор розділяє брагу на кілька компонентів, що дозволяє отримати на виході етанол без сторонніх домішок.

Можна підсумувати, що ректифікат та дистилят є абсолютно різними рідинами, що відрізняються, у тому числі й способом виробництва. Відмінності спирту дистиляту та ректифікату полягають ще й у тому, що перший зберігає смак та аромат вихідної сировини. У другому випадку смак абсолютно нейтральний, натомість відрізняється практично абсолютною чистотою.