Яка різниця між наливкою та настоянкою?

Яка різниця між наливкою та настоянкою?

Коли йдеться про солодкі десертні напої, більшість людей губляться, не знаючи, у чому різниця між наливкою та настоянкою. Розуміння в таких випадках ґрунтується на рівні відчуттів та наявних асоціацій, проте, попри подібність, ці два напої мають цілу масу відмінностей, головною з яких вважається технологія виробництва.

З'ясуємо докладніше, ніж наливка відрізняється від настоянки, і як можна відрізнити ці напої один від одного.

Що таке настоянка?

Настоянка на спирту

Процес виробництва подібного напою ґрунтується на наполяганні спецій, прянощів та різних трав на спиртовій основі – горілці, харчовому спирті або самогоні. У процесі наполягання відбувається розчинення в спирті ефірних олій та інших корисних речовин, отриманих із сировини. В результаті напій набуває аромату, неповторного смаку і приємного кольору.

Стандартна міцність настоянки буває в межах від 16 до 60%. Кінцевий продукт не є надто солодким, як наливка, цукру в ньому не більше 30 г на літр. Настоянка виготовляється без температурного оброблення, тому період витримки буває від 7 днів до 2 місяців.

Найпопулярніша основа для напою - горілка або спирт. Іноді використовується ром, віскі чи натуральне вино. Ідеальним для основи є питний спирт класу «Пшенична сльоза» або «Альфа», що не має характерного присмаку, який може змінити натуральний смак напою.

Які бувають види настоянок?

Різні варіанти настоянок відрізняються між собою своїм призначенням та кількістю цукру, використаним при виробництві.

Призначення

  1. Лікарські. Окремі види настоянок виробляють виключно на лікування. Звичайна міцність таких напоїв може бути понад 70%. Вживають такі настоянки лише кілька крапель. У медицині широко відомі настоянки прополісу, календули та популярного зараз глоду. Багато років тому лікувальними вважалися настоянки Бехеровка, Ризький бальзам та Егермейстер, які продавалися в аптеках.
  2. Для свят та застіль. Такі напої мають приємний смак і особливий аромат, їхня міцність не буває вище 45%.

Вміст цукру

За своєю міцністю та відсотковим вмістом цукру настоянки поділяються на 3 групи. Чим вище міцність продукту, тим більше напій гірчить.

  • Гіркі. До них відносяться майже всі трав'яні настоянки - біттери. Зазвичай подібні напої використовуються як аперитив. Вживають гіркі настоянки малою кількістю, щоб викликати апетит, або додають в коктейлі. У натуральному вигляді спиртне влаштує не всіх, адже не кожному подобається гіркий смак. Однак згодом можна відчути відтінки смаку, що надають додаткового задоволення під час вживання настойки.
  • Напівсолодкі. Найбільш відомі приклади подібного алкоголю – «Бехерівка» та «Егермейстер». Використовують їх як бітерів та діжестивів, що подаються відразу після їжі.
  • Солодкі. Саме подібні напої є своєрідним «каменем спотикання», що створює плутанину. Як сировину їм використовуються фрукти і ягоди (як і наливок). Наприклад, зі стиглої смородини чи вишні готують як настоянки, і наливки. Відмінність полягає в тому, що фрукти для настоянки спочатку заливаються спиртом. А ось міцність наливки визначає бродячий натуральний сік.

Що таке наливання?

Наливка

Напій виготовляється з ягід або фруктів. Процес виробництва нескладний: стиглі плоди потрібно розкласти тонким шаром, добре пересипати цукром. У давні віки для цього використовували мед.

Процес бродіння забезпечується мікроорганізмами, що є на шкірці, тому ретельно мити фрукти або ягоди не слід - тоді бродіння не буде. Можна лише сполоснути водою, якщо вони дуже брудні.

Оскільки етанол утворюється під час природного бродіння, міцність подібного алкоголю не перевищує 20%. При високій концентрації спирту дріжджі гинуть. Згідно з рецептом, кріпити продукт етиловим спиртом або горілкою не потрібно, але при бажанні це можливо.

Різновиди наливок

Напої різні за терміном дозрівання сировини:

  1. Пізньостиглі. Витримка такої наливки триває до 6 місяців. Як сировину використовуються яблука, айва, груша та інші плоди. Їх розрізають на часточки, щоб отримати більше соку. Варто врахувати, що серцевини плодів необхідно видаляти. Головною перевагою таких наливок є можливість їх виготовлення у зимовий час, оскільки плоди чудово зберігаються. Потрібно лише забезпечити необхідну температуру бродіння.
  2. Середньостиглі. Для них використовуються соковиті ягоди, що мають щільну шкірку, такі як вишня, смородина або слива. Сік давити з них не потрібно, потрібно витягти кісточку. Дозрівають 1,5-2,3 місяця.
  3. Швидкостиглі. Період дозрівання становить 3-6 тижнів. Подібні наливки виготовляються з найстигліших і соковитіших ягід – ожини, малини, суниці або полуниці. Короткий термін дозрівання обумовлений тим, що ягоди чудово віддають сік. Крім того, від кісточок, що дають напою терпкість, очистити їх неможливо, тому не варто перетримувати скоростиглу наливку.

Яка різниця між наливкою та настоянкою?

Яка різниця між наливкою та настоянкою?

Настойка та наливка є зовсім різними напоями. Відмінності наливки та настойки визначається за цілою низкою ознак:

  1. Спосіб виготовлення. Якщо настойка виробляється з урахуванням спирту, то наливці етанол утворюється природним шляхом. Це можна вважати основною відмінністю: якщо спирт вливають відразу в сировину – йдеться про настоянку. Коли спирт додається вже після того, як зливається натуральний сік, що перебродив, або не додається зовсім – це справжня наливка.
  2. Рівень солодощі. Наливка містить набагато більшу концентрацію цукру. Кількість цукру в класичному наливі становить від 25 до 40 г на літр продукту. Настоянка ж, навіть найсолодша, може містити трохи більше 30 г цукру на літр. У літрі напівсолодкої настоянки цукру може бути від 4 до 10 г, а в гіркій його практично немає.
  3. Вигляд сировини, що використовується. Класичні наливки виготовляються лише із фруктів та ягід. Виробництво настій засноване на використанні іншої рослинної сировини – насіння, трав, коріння, кісточок від фруктів.
  4. Термін приготування. Різниця між настойкою та наливкою полягає у тривалості виготовлення. Для виробництва настоянок знадобиться не більше місяця, а наливки готуються до півроку.