Як зробити антисептик із спирту в домашніх умовах?

Як зробити антисептик із спирту в домашніх умовах?

Основне завдання антисептика – очистити від шкідливих мікроорганізмів шкірні покриви людини. Але не завжди є можливість купити готовий розчин. Зробити домашній антисептик зі спирту, який не поступається аптечним аналогам за своїми дезінфекційними якостями, можна досить просто.

У статті розповімо про те, як приготувати антисептик для рук своїми руками. Нижче Ви знайдете перевірений і дійсно робочий рецепт, рекомендований Всесвітньою Організацією Охорони Здоров'я.

Що враховувати під час виготовлення антисептика своїми руками?

Якщо антисептик містить менш як 60% спирту, то з погляду дезінфекції він не є корисним. Саме такий поріг концентрації гарантує руйнування ліпідного бар'єра вірусів. Ця жирова оболонка дозволяє їм приєднуватися до клітин людини.

Зробити антисептик у домашніх умовах з горілки чи інших міцних алкогольних напоїв не вийде – у них дуже низький вміст спирту. Адже такий рецепт знайшов широкий відгук у мережі. Такий широкий, що один відомий виробник горілки був змушений випустити звернення до покупців, щоб відмовити їх використати його продукцію з метою дезінфекції.

У пошуках інформації про те, як приготувати антисептик для рук, пам'ятайте про головне – тільки харчовий та медичний етанол мають необхідну концентрацію. Продаються вони в аптечних пунктах, на спиртових заводах або спеціалізованих онлайн-магазинах.

Важливо! Застосовувати для регулярної дезінфекції шкірних покривів спирт у чистому вигляді небезпечно. Він негативно впливає не тільки на віруси, але й руйнує жировий шар шкірного покриву. Наслідками такої обробки рук зазвичай є сухість, свербіж, роздратування та мікротріщини, через які в організм проникають різні інфекції.

Ефективний і водночас безпечний санітайзер обов'язково має у складі спирт та зволожувальні добавки у правильній пропорції.

Який спирт використовуватиме приготування антисептика в домашніх умовах?

Медичний спирт для виробництва санітайзера

  1. Вищого очищення. Цей спирт вважається найдешевшим із харчових сортів. Для його виробництва крім класичних зерна та картоплі використовують цукрові буряки, мелясу та інші інгредієнти. Хоч на смак він і не дуже приємний, може містити сивушні олії, проте для антисептика підійде добре.
  2. Медичний спирт. Також належить до харчового етанолу, що використовується у приготуванні лікарських настоянок, деяких мікстур, а також для зовнішнього застосування. Такий спирт має вище очищення, порівняно з першим варіантом, але його вартість вища.

Також у багатьох рецептах антисептиків для рук рекомендують використовувати ізопропіловий (технічний) спирт. Ізопропанол має характерний неприємний запах, а також високу токсичність.

Для застосування внутрішньо він не підходить - лише 50 мілілітрів ізопропілового спирту викличуть важке отруєння. Для здорової шкіри дорослої людини він небезпеки не несе, проте він не підходить для чутливої дитячої шкіри (у деяких випадках може спричинити хімічний опік).

Щоб уникнути неприємних наслідків, краще використовувати для домашнього антисептика етиловий спирт і суворо дотримуватися рецептури.

Рецепт: як зробити домашній антисептик зі спирту

Рецепт антисептика для рук від ВООЗ
Щоб виготовити антисептик для рук, підготуйте всі необхідні компоненти відповідно до списку та суворо дотримуйтесь інструкцій з приготування.

Список інгредієнтів

Згідно з рецептом домашнього антисептика для рук зі спирту, наданому ВООЗ, вам знадобиться:

  • Етиловий спирт. Концентрація активного інгредієнта – 80%. Допускається відхилення, що не перевищує 5% у більшу чи меншу сторону. Щоб зробити антисептик зі спирту в домашніх умовах, можна використовувати дистиляти.
  • Гліцерин. Ця гіпоалергенна добавка необхідна для пом'якшення шкіри. Вона не змінює рівень токсичності препарату та добре розчиняється як у воді, так і у спирті. Купити гліцерин можна практично у будь-якій аптеці, також його продають в інтернет-магазинах.
  • Перекис водню H2O2. Цей компонент має дезінфекційний вплив і застосовується для гальмування діяльності та розвитку мікроорганізмів у процесі виготовлення та зберігання препарату.
  • Вода. Необхідна концентрація спирту досягається внаслідок додавання до розчину дистильованої або чистої кип'яченої й потім охолодженої води.
  • Посуд. Сюди відносяться різні мірні склянки, спеціальні пробірки та флакони й пляшки, що герметично закриваються.

Інструкція з приготування

  1. Відміряйте за допомогою спеціальної ємності з мірними поділами необхідну кількість спирту (833 мл етилового спирту на 1 л готового препарату).
  2. Додайте перекис водню та ретельно перемішайте (з розрахунку 42 мл на 1 л антисептика).
  3. У проміжний розчин влийте 14,5 мл гліцерину. Ця речовина має високу в'язкість, тому обов'язково промийте мірну склянку водою, щоб змити залишки гліцерину, потім вилийте отриману рідину в основну ємність.
  4. Доведіть об'єм розчину до 1 л, додавши дистильовану або охолоджену кип'ячену воду. Щоб уникнути випаровування, швидко закрийте ємність герметичною пробкою або кришкою.
  5. Розмішайте отриманий склад, трохи збовтавши його.

Оцінити міцність готового розчину можна за допомогою спиртометра. Оптимальне значення – 80% (плюс-мінус 5%).

Згідно з рекомендаціями ВООЗ, не слід застосовувати антисептичний препарат раніше, ніж через 72 години після приготування. Витримати розчин необхідно для того, щоб спорові форми мікроорганізмів інактивувались.