Як і із чого роблять медичний спирт?

Як і із чого роблять медичний спирт?

Медичний спирт належить до групи етилових і має однакову з харчовим аналогом хімічну формулу — C2H5OH. Найбільш поширені галузі їх застосування медицина та харчова промисловість відповідно.

Технології виробництва цих двох продуктів дуже схожі, але невеликі відмінності таки є. Спробуємо розібратися як роблять медичний спирт, пригадаємо його властивості та сфери застосування.

З чого роблять медичний спирт?

З чого виробляють медичний спирт?

Важливе місце у виробництві медичного етанолу займає сировина рослинного походження, багата на цукор, целюлозу і крохмаль. Саме за цими показниками воно ділиться на три групи:

  • Клітковиновмісні. Як правило, це відходи виробництва у сульфіт-целюлозній промисловості.
  • Цукровмісні. Сюди відносяться фрукти, цукрова тростина, буряк, меляса і т.д.
  • Крохмалевмісні. Цей інгредієнт у достатку міститься в картоплі та злакових культурах.

Як правило, виробляють медичний спирт із зернових та картоплі шляхом зброджування. Завдяки своєму складу, картопля добре клейстеризується під час варіння. Спирт, виготовлений з недорого сировини, має низьку собівартість та вигідну роздрібну ціну. На завершальному етапі рідина концентрується за допомогою перегонки, поки вміст етанолу не перевищить 95%.

Як виробляють медичний спирт?

При виробництві медичного спирту матеріал проходить через кілька основних етапів:

  1. Попередній. Включає підготовку солодового екстракту, а також дріжджових культур. Спочатку виконується чищення сировини від природних та механічних домішок. З метою підвищення ефективності застосовується спеціальне обладнання.
  2. Основний. Наступний етап передбачає розварювання сировини під впливом пари. Метод забезпечує зміну клітинної структури крохмалю, з подальшим його перетворенням на розчинний стан. При цьому скорочується виділений на процес цукрифікації час. Внаслідок того, що крохмаль розпадається, кількість цукрів збільшується.
  3. Прикінцевий. На цій стадії спирт відбувається очищення з використанням ректифікаційних колон безперервної дії.

Для отримання відповідного ДСТУ продукту вибирається сировина з великим вмістом крохмалю та 17% вологістю. За державним стандартом медичний етанол виготовляється лише з харчових продуктів, за затвердженими у стандарті технологічними нормативами.

Чим медичний спирт відрізняється від харчового?

Чим медичний спирт відрізняється від харчового?

Як питний, і медичний спирт – це похідні етанолу. Завдяки безпечному для людини складу їх успішно застосовують виготовлення алкоголю. У них немає небезпечних для здоров'я домішок, які в достатку присутні в технічному етанолі або метиловому спирті. Фортеця кожного складу може бути 95% і вищою.

Не варто забувати і про відмінності медичного спирту від харчового:

  • Фортеця. У продажу зустрічається медичний етанол міцністю від 60 до 96,5%. Значення визначається сферою застосування. Питний спирт завжди має міцність 95% і вище.
  • Сировина. Для харчових спиртів допустимо вміст у складі цукрових буряків, меляси (у недорогих сортах). Для медичного спирту використовуються виключно зернові та картопля. При використанні у бразі інших компонентів етанол може бути недостатньо чистим та не відповідати вимогам ДСТУ.
  • Застосування. Харчовий етанол незалежно від класу можна застосовувати внутрішньо. З медичним спиртом справа інакша. У ряді випадків він не призначений для виробництва алкоголю та підходить виключно для зовнішнього застосування.
  • Показник чистоти. Стереотип про видатну чистоту медичного спирту не зовсім виправданий. Безперечно, вся продукція, пов'язана з медициною, потрапляє під суворий контроль. Однак, медичний спирт суттєво поступається в чистоті етанолу «Пшенична сльоза» або спирту класу «Альфа».

Які види медичного спирту продаються в аптеках?

Окрім класичного медичного етанолу, що мало чим відрізняється від питного, в аптеках можна зустріти різновиди медичного спирту, призначені строго для зовнішнього застосування:

  1. Мурашиний. Речовина з токсичними властивостями, суміш 1,4% мурашиної кислоти та спирту. Засіб для зовнішньої обробки при прийманні внутрішньо викликає серйозні негативні наслідки для організму (гастроентерит, харчове отруєння тощо).
  2. Ізопропіловий. Основою виробництва продукту є ізопропіл. Не належить до отрут, але наслідки вживання виявляються сильнішими, ніж від звичайного питного етанолу. Токсична дія викликана перетворенням ізопропілу на ацетон. Ця речовина набагато токсичніша, порівняно з етанолом, а досягнення ефекту сп'яніння посилюється десятикратно.
  3. Борний. Ефективний антисептичний засіб. Неприпустимим є внутрішнє вживання борного спирту – рідина викликає отруєння, що протікає на тлі блювоти з кров'ю, різкого болю в шлунку, кривавої діареї.
  4. Камфорний. Всім відомий розчин алкалоїдів камфори при простоті, що здається, високо токсичний. Порушення сфер використання препарату призводить до шлунково-кишкових розладів, нудоти, блювання.
  5. Саліциловий. У такому спирті міститься саліцилова кислота, яка негативно впливає на слизову оболонку шлунка. Використовується виключно зовнішньо.
  6. Нашатирний. Аміачний розчин негативно впливає на слизові оболонки організму. Безпосередній ризик становлять пари нашатиря, які спричиняють значну інтоксикацію.